1 Stefano Usai (Ita) U.C. Palazzago Sacla' Maiet Colnago 4.21.55 (42.517 km/h)
2 Kristjan Fajt (Slo) Radenska Powerbar
3 Adam Hansen (Aus) APO Sport - Krone - Linz 0.10
4 Manolo Zanella (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 0.20
5 Grega Bole (Slo) Continental Team Sava
6 Derik Zampedri (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon
7 Petr Herman (Cze) APO Sport - Krone - Linz
8 Emanuele Fornasier (Ita) Marchiol Ima Famila Liquigas
9 Davide Battistella (Ita) C.T. Oleodinamica Panni
10 David Tratnik (Slo) Radenska Powerbar
11 Andreiy Zeits (Kaz) Kazakhstan National Team
12 Eddy Forner (Ita) CCT Differdange
13 Matic Strgar (Slo) Radenska Powerbar
14 Marco Ghiselli (Ita) Massi Team Euronics
15 Boris Shpilevskiy (Rus) A.C.S. Gruppo Lupi
16 Darwin Luis Urrea Vergara (Ven) A.C.S. Gruppo Lupi
17 Alessandro Bisolti (Ita) U.C. Palazzago Sacla' Maiet Colnago
18 Fader Ardila (Col) Massi Team Euronics
19 Gianluca Coletta (Ita) G.S. Concrete San Marco
20 Fredrik Joahnsson (Swe) CCT Differdange
21 Jan Valach (Svk) APO Sport - Krone - Linz
22 Marco Segat (Ita) Cycling Team Friuli 0.29
23 Vitaly Buts (Ukr) G.C. Feralpi
24 Breno Franca Sidoti (Bra) Marchiol Ima Famila Liquigas
25 Aaen Joegensen (Den) Team GLS
26 Kostantin Volik (Uzb) Team 2004 Gallina Lucchini
27 Jonathan Righetto (Ita) Modal Bici Team
28 Kristof Goddaert (Bel) NHT Cycling Team
29 Ryan Michael Sullivan (Aus) Permac Bristot Bibanese
30 Alexey Shchebelin (Rus) A.C.S. Gruppo Lupi
31 Maurizio Biondo (Ita) G.S. Concrete San Marco
32 David Bevilacqua (Ita) Cycling Team Friuli
33 Marco Da Lozzo (Ita) Permac Bristot Bibanese
34 Diego Cargnelutti (Ita) Permac Bristot Bibanese
35 Vittorio Scafuro (Ita) U.S. Fracor
36 Marco Corsini (Ita) Team 2004 Gallina Lucchini
37 Anatoliy Varvaruk (Ukr) Puris Kamen Pazin
38 David Garbelli (Ita) G.S. Concrete San Marco
39 Marco Bertozzi (Ita) Massi Team Euronics
40 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi
41 Zvonimir Pokupec (Cro) Puris Kamen Pazin
42 Michael Kristensen (Den) CCT Differdange
43 Emanuel Kiserlovski (Cro) B.K. Loborica
44 Carmelo Nicolosi (Ita) Gragnano S.C. Petroli Firenze
45 Alessandro De Marchi (Ita) Permac Bristot Bibanese
46 Ivan Sever (Cro) Continental Team Sava
47 Marco Hlebanja (Slo) Continental Team Sava
48 Bjorn Gollhardt (Ger) Thuringer Energie Team
49 Mattia Turrina (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon
50 Thomas Oredsson (Den) Team GLS
51 Fabrizio Galeazzi (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
52 Giordano Montanari (Ita) G.S. Concrete San Marco
53 Paul Kasis (Aut) Plast Recycling Austria
54 Denis Tretyakov (Rus) Gragnano S.C. Petroli Firenze
55 Dennis Martens (Ned) NHT Cycling Team
56 Lasse Bockman (Den) Team GLS
57 Zoltan Remak (Svk) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S
58 Roberto Antonio Richeze (Ita) C.T. Oleodinamica Panni 0.38
59 Roberto Ferrari (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon
60 Davide Tortella (Ita) C.T. Oleodinamica Panni
61 Gasper Svab (Slo) Continental Team Sava
62 Alexander Filippov (Rus) A.C.S. Gruppo Lupi 1.07
63 Bostjan Rezman (Slo) Continental Team Sava 2.24
64 Claudio Giaccari (Ita) Team 2004 Gallina Lucchini 2.38
65 Csaba Szekeres (Hun) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S
66 Giuseppe Muni (Ita) Gragnano S.C. Petroli Firenze 4.46
67 Ruslan Tieubayev (Kaz) Kazakhstan National Team
68 Gabriele Benedetti (Ita) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi
69 Hakan Nilsson (Swe) CCT Differdange
70 Dejan Vracic (Slo) B.K. Loborica
71 Marino Palandri (Ita) Gragnano S.C. Petroli Firenze
72 Gabriele Graziani (Ita) G.C. Feralpi
73 Alexey Esin (Rus) G.S. Concrete San Marco 8.29
74 Manuel Bisello (Ita) Modal Bici Team 8.34
75 Luca D'osvaldi (Ita) Marchiol Ima Famila Liquigas 8.37
76 Daniel Schueler (Ger) Thuringer Energie Team 9.18
77 Primoz Segina (Slo) Puris Kamen Pazin
78 Vinko Zaninovic (Cro) Puris Kamen Pazin
79 Zdenek Krizek (Cze) A.C. Sparta Praha
80 Damir Murzagaliyev (Kaz) Kazakhstan National Team
81 Christian Poemer (Aut) APO Sport - Krone - Linz 9.19
82 Tiziano Mattion (Ita) Cycling Team Friuli
83 Gabor Arany (Hun) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S
84 Laszlo Garamszegi (Hun) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S 9.21
85 Igor Kranjec (Slo) B.K. Loborica
86 Eddy Rosolen (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep
87 Jimmy Hansen (Den) Team GLS
88 Cristian Vaccaro (Ita) G.C. Feralpi
89 Dean Podgornik (Slo) Plast Recycling Austria
90 David Demanuele (Cro) B.K. Loborica 17.09
91 Andriy Pryschepa (Ukr) A.C.S. Gruppo Lupi 18.08
92 Gerd Seifert (Ger) Thuringer Energie Team 18.28
93 Viviano Fabian (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B. 20.51
94 Luca Lai (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B.
95 Tiziano Carraro (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B.
96 Enrico Biondi (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B.
97 Luca Benedetti (Ita) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi
98 Petr Pucelik (Cze) A.C. Sparta Praha
99 Tomas Benda (Cze) A.C. Sparta Praha
100 David Pavlicek (Cze) Plast Recycling Austria
101 Gregor Zajc (Slo) Puris Kamen Pazin
DNF Robert Vrecer (Slo) Radenska Powerbar
DNF Matej Gnezda (Slo) Radenska Powerbar
DNF Alex Buttazzoni (Ita) Marchiol Ima Famila Liquigas
DNF Marco Mazzer (Ita) Marchiol Ima Famila Liquigas
DNF Karsten Hess (Ger) Thuringer Energie Team
DNF Alessandro Bianchin (Ita) Modal Bici Team
DNF Rafael Visinelli (Ita) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi
DNF Fabrizio Amerighi (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon
DNF Cristopher Bosio (Ita) Team 2004 Gallina Lucchini
DNF Davide Violini (Ita) Team 2004 Gallina Lucchini
DNF Anatoliy Konnov (Kaz) Kazakhstan National Team
DNF Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukrainian National Team
DNF Oleg Opryshko (Ukr) Ukrainian National Team
DNF Ruslan Gryshchenko (Ukr) Ukrainian National Team
DNF Vincenzo Centrone (Lux) CCT Differdange
DNF Luca Conati (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
DNF Carlo Corra' (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
DNF Igors Dobrovolskis (Lta) U.S. Fracor
DNF Domenico Trotta (Ita) U.S. Fracor
DNF Paolo Centra (Ita) U.S. Fracor
DNF Raffaele Pallante (Ita) U.S. Fracor
DNF Roberto Longo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep
DNF Nicolo' Michelusi (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep
DNF Mattia Michelusi (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep
DNF Fabrizio Cazzola (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep
DNF Ricardo Daniel Escuela (Arg) C.T. Oleodinamica Panni
DNF Francesco Conserva (Ita) C.T. Oleodinamica Panni
DNF Davy Franssen (Ned) NHT Cycling Team
DNF Jan Noyens (Bel) NHT Cycling Team
DNF Alberto Ceralli (Ita) G.C. Feralpi
DNF Mykola Onysechko (Ukr) G.S. Arda Natura Pinarello Ukraina
DNF Roman Zeno (Ukr) G.S. Arda Natura Pinarello Ukraina
DNF Vadym Matsco (Ukr) G.S. Arda Natura Pinarello Ukraina
DNF Alessandro Formentelli (Ita) U.C. Palazzago Sacla' Maiet Colnago
DNF Vid Ogris (Slo) Plast Recycling Austria
DNF Amerigo Novembrini (Ita) Massi Team Euronics
DNF Andrew Bradley (Aut) APO Sport - Krone - Linz
DNF Maikel Paas (Ned) NHT Cycling Team
DNF Cristian Mosca (Ita) G.C. Feralpi
DNF Kristijan Hajnzic (Slo) B.K. Loborica
DNS Salvatore Dorio (Ita) Gragnano S.C. Petroli Firenze Sluiten