1 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 3.47.06
2 Bernhard Eisel (Aut) La Francaise Des Jeux 0.04
3 Sandy Casar (Fra) La Francaise Des Jeux
4 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 0.06
5 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana
6 Candido Barbosa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 0.07
7 Mark Renshaw (Aus) La Francaise Des Jeux 0.08
8 Alexei Markov (Rus) Milaneza-Maia 0.09
9 Juan Olmo (Spa) Duja-Tavira
10 Alberto Padilla (Spa) Paredes Rm-Beiratame
11 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.10
12 Bruno Neves (Por) Madeinox-A.R. Canela
13 Bruno Sa (Por) Riberalves-Goldnutrition
14 Alberto Benito (Spa) Barbot-Pascoal
15 Arnaud Gerard (Fra) La Francaise Des Jeux
16 Pedro Soeiro (Por) Carvalhelhos-Boavista
17 Ramon Zaragoza (Spa) Imoholding-Loulé
18 Nuno Marta (Por) Riberalves-Goldnutrition
19 Sergio Herrero (Spa) Madeinox-A.R. Canela
20 César Quiterio (Por) Imoholding-Loulé
21 Bruno Lima (Por) Milaneza-Maia
22 Daniel Petrov (Bul) Milaneza-Maia
23 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
24 Paolo Longo (Ita) Team Barloworld
25 Stefan Adamsson (Swe) Team Barloworld
26 Roger Beuchat (Swi) Team Barloworld
27 Pedro Lopes (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
28 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-Maia
29 Lilian Jegou (Fra) La Francaise Des Jeux
30 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
31 Gerardo Fernandez (Arg) Paredes Rm-Beiratame
32 Claudio Faria (Por) Madeinox-A.R. Canela
33 Francisco Perez (Spa) Milaneza-Maia
34 Sergio Sousa (Por) Madeinox-A.R. Canela
35 Matthew Wilson (Aus) La Francaise Des Jeux
36 Ramon Troncoso (Spa) Imoholding-Loulé
37 Ludovic Auger (Fra) La Francaise Des Jeux
38 Joaquim Andrade (Por) Riberalves-Goldnutrition
39 Ricardo Costa (Por) Riberalves-Goldnutrition
40 Stefan Kushlev (Bul) Barbot-Pascoal
41 Jose M. Hernandez (Spa) Paredes Rm-Beiratame
42 Vicente Fernandez (Spa) Asc-Chenco Jeans
43 Carlos Nozal (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
44 Frédéric Mainguenaud (Fra) Bouygues Telecom
45 David Martin (Spa) Barbot-Pascoal
46 Paulo Barroso (Por) Milaneza-Maia
47 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
48 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
49 Rui Sousa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
50 Luis Sarreira (Por) Riberalves-Goldnutrition
51 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
52 Rui Lavarinhas (Por) Riberalves-Goldnutrition
53 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
54 Pedro Costa (Por) Asc-Chenco Jeans
55 Martin Garrido (Arg) Duja-Tavira
56 Jose Martins (Por) Asc-Chenco Jeans
57 Agustin Alonso (Spa) Comunidad Valenciana
58 Josu Mondelo (Spa) Madeinox-A.R. Canela
59 Cesar Pinto (Por) Imoholding-Loulé
60 Fernando Sousa (Por) Barbot-Pascoal
61 Alejandro Marques (Spa) Carvalhelhos-Boavista
62 Joaquim C. Sampaio (Por) Carvalhelhos-Boavista
63 Pedro Fernandez (Spa) Asc-Chenco Jeans
64 José Vaz (Por) Carvalhelhos-Boavista
65 Virgilio Santos (Por) Paredes Rm-Beiratame
66 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
67 Marco Morais (Por) Imoholding-Loulé
68 Carlos Lameira (Por) Asc-Chenco Jeans
69 Bruno Castanheira (Por) Milaneza-Maia
70 Unai Yus Kerejeta (Spa) Bouygues Telecom
71 Jose Sousa (Por) Asc-Chenco Jeans
72 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
73 Pedro Andrade (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
74 Pedro Martins (Por) Duja-Tavira
75 Carlos Pinho (Por) Barbot-Pascoal
76 Julio Garcia (Spa) Madeinox-A.R. Canela
77 Lizuarte Martins (Por) Madeinox-A.R. Canela
78 Eladio Jimenez (Spa) Comunidad Valenciana
79 David Blanco (Spa) Comunidad Valenciana
80 Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld
81 Luis Medina (Spa) Imoholding-Loulé
82 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana
83 David Garcia (Spa) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
84 José Rodrigues (Por) Paredes Rm-Beiratame
85 Sergio Ribeiro (Por) Barbot-Pascoal
86 Tiago Machado (Por) Carvalhelhos-Boavista
87 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
88 Andre Vital (Por) Carvalhelhos-Boavista
89 Nelson Pereira (Por) Asc-Chenco Jeans
90 Celio Sousa (Por) Carvalhelhos-Boavista
91 Claus M. Moller (Den) Barbot-Pascoal
92 Hugo Vitor (Por) Carvalhelhos-Boavista
93 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana
94 Cyrille Monnerais (Fra) La Francaise Des Jeux
95 Jaime Jorge (Por) Paredes Rm-Beiratame
96 Rui Carneiro (Por) Riberalves-Goldnutrition
97 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
98 Luis Pinheiro (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
99 David Latasa (Spa) Comunidad Valenciana
100 Carlos Carneiro (Por) Madeinox-A.R. Canela
101 Maryan Hary (Fra) Bouygues Telecom
102 Rui Pinto (Por) Barbot-Pascoal
103 Anthony Charteau (Fra) Bouygues Telecom
104 Javier P. Rodriguez (Spa) Comunidad Valenciana
105 Hermano Vieira (Por) Asc-Chenco Jeans
106 Marco Silvestre (Por) Imoholding-Loulé
107 Jose Martinez (Spa) Imoholding-Loulé
108 Jorge Torre (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros
109 Nuno Silva (Por) Riberalves-Goldnutrition 0.36
110 Darren Lill (RSA) Team Barloworld 0.38
111 Eddy Serri (Ita) Team Barloworld 0.47
112 Vitor Rocha (Por) Paredes Rm-Beiratame 1.00
113 Alfonso Azevedo (Por) Milaneza-Maia
114 Nelio Simao (Por) Duja-Tavira 2.14
115 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira 2.17
116 Jose Gimenez (Spa) Duja-Tavira
117 Paul Sneeboer (Ned) Duja-Tavira
118 Mario Lourenco (Por) Duja-Tavira 4.57
Points classification
1 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 25 pts
2 Bernhard Eisel (Aut) La Francaise Des Jeux 20
3 Enrico Degano (Ita) Team Barloworld 16
4 Alexei Markov (Rus) Milaneza-Maia 14
5 Candido Barbosa (Por) L.A. Aluminios-Liberty Seguros 13
6 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 8
7 Sandy Casar (Fra) La Francaise Des Jeux 6
8 Bruno Neves (Por) Madeinox-A.R. Canela 6
9 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana 4
10 Bruno Sa (Por) Riberalves-Goldnutrition 4
11 Mark Renshaw (Aus) La Francaise Des Jeux 2
12 Alberto Benito (Spa) Barbot-Pascoal 2
13 Juan Olmo (Spa) Duja-Tavira 1
14 Alberto Padilla (Spa) Paredes Rm-Beiratame 1
15 Arnaud Gerard (Fra) La Francaise Des Jeux 1
Young rider classification
1 Bernhard Eisel (Aut) La Francaise Des Jeux
2 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana
3 Mark Renshaw (Aus) La Francaise Des Jeux
4 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
5 Bruno Neves (Por) Madeinox-A.R. Canela