1 Marc Ryan 73min SCR S MSC 4:31.15 3:18.15 41 2FT
2 Reon Park V2 MSC 4:31.48 3:18.48 47 Vet 1 FT
3 Dylan Kennett U19 M Waimate 4:31.54 3:18.54 49
4 Mark Spessot V3 Otago 4:31.49 3:18.49 47 Vet 2 FT
5 Tayla Harrison U19 M Ch-Ch 4:31.15 3:18.15 42 3FT
6 Tim Rush S MSC 4:31.18 3:18.18 43
7 Kyle Wood S MSC 4:31.30 3:18.30 45
8 Nick Lovegrove S Auckland DNS
9 Alex McGregor U23 M Otago 4:31.41 3:18.41 46
10 Hamish Scheurs U19 M Ch-Ch 4:31.14 3:18.14 40 1FT & U19 FT
11 Thomas Hubbard U23 M Pegasus 4:35.48 3:22.48 52
12 James Early 57min 16min S Papanui DNS
13 Jono Gee S Papanui 4:29.43 3:32.43 31
14 Glen Gould V2 MSC 4:29.45 3:32.43 37
15 Craig Domigan V1 MSC 4:29.35 3:32.35 27
16 Patrick Jones U23 M Otago 4:29.36 3:32.36 28
17 Richard Lawson U23 M Pegasus 4:29.34 3:32.34 26
18 Reon Nolan U23 M Pegasus 4:29.44 3:32.44 33
19 Andy Van Derhayden U23 M MSC 4:29.43 3:32.43 30
20 Lee Johnstone V2 Pegasus 4:31.23 3:34.23 44
21 Cameron Alexander 46min 27min V1 MSC 4:29.45 3:43.45 35
22 Brian Fowler V4 Ch-Ch 4:29.42 3:43.42 29
23 Brendon Hastie V3 Otago DNS
24 Stuart Lowe V2 Pegasus 4:29.46 3:43.46 38
25 Graeme Nuttridge V4 Pegasus 4:29.44 3:43.44 34
26 Glen Quantock V3 Pegasus 4:29.45 3:43.45 36
27 Nathan Tew U19 M MSC 4:29.44 3:43.44 32
28 Andrew Ward U19 M MSC 4:35.38 3:49.38 51
29 Tony Ward 38min 35min V3 MSC 4:29.06 3:51.06 12
30 Jeff Best S MSC 4:29.06 3:51.06 13
31 Reta Trotman W Otago 4:29.08 3:51.08 20 WFT
32 Andrew Lienert V1 Southland 4:29.07 3:51.07 17
33 Andrew Mitchell V3 MSC 4:29.09 3:51.09 23
34 Malcolm Henham V2 MSC 4:29.08 3:51.08 19
35 Fabian Wybrow U19 M MSC 4:29.07 3:51.08 15
36 Phil Burtenshaw 32min 41min V4 MSC DNF
37 Nigel Douglas V1 MSC 4:29.08 3:57.08 21
38 Gethyn Filer V5 Nelson 5:10.05 4:38.05 53
39 Paul Hathaway V5 MSC 4:29.07 3:57.07 18
40 Graeme Blackwood V5 Count/Mnk 4:29.06 3:57.06 14 Vet 3 FT
41 James Archbold V4 MSC 4:29.07 3:57.07 16
42 Kevin Hessell V6 MSC 4:29.09 3:57.09 22
43 Kevin Lawler V6 Pegasus DNS
44 Brian Lippers V4 Wakatipu 4:29.16 3:57.17 25
45 Gary Lister V2 MSC 4:29.15 3:57.15 24
46 Kevin Thomson V6 Otago DNS
47 Tom Faulkner 20min 53min V3 MSC 4:26.24 4:06.24 8
48 Sam Simpson V6 MSC 4:26.23 4:06.23 5
49 Myles O'Donnell V3 MSC 4:26.23 4:06.23 6
50 Hamish McDonald V1 MSC 4:26.24 4:06.24 7
51 Shane Ashley V2 MSC 4:26.24 4:06.24 9
52 Denise Keenan W MSC 4:26.25 4:06.05 10
53 Maddi Campbell U19 W Pegasus 4:26.22 4:06.22 4
54 Sarah Bryant W Otago 4:26.25 4:06.25 11
55 Simon Earl V1 MSC DNS
56 Ben Coates U19 M Pegasus DNF
57 Jeremy Sutherland V1 Pegasus DNF
58 Simon Erskine GO 73min S MSC 4:21.15 4:21.15 2
59 Phil Clapham V6 MSC 4:30.36 4:30.36 39
60 Luke Hurring S MSC 4:21.13 4:21.13 1
61 Stewart Lamb V5 MSC DNS
62 Colin Coates V3 Pegasus 4:26.13 4:26.13 3