1 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom 4.11.07
2 Adriano Baffi (Ita) Mapei-Quick Step
3 Robert Förster (Ger) Team Nürnberger
4 Flavio Zandarin (Ita) Alessio
5 Armin Kröniger (Ger) Bayern
6 Rudi Kemna (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
7 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
8 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast
9 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
10 Frank Klein (Ger) Team Cologne
11 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom
12 Rene Obst (Ger) KED Bianchi Berlin
13 Jakob Gram Nielsen (Den) Team Fakta
14 Graziano Gasparre (Ita) Mapei-Quick Step
15 Alberto Vinale (Ita) Alessio
16 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole
17 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
18 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'
19 Tom Van Noppen (Bel) Vlaanderen-T Interim
20 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step
21 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
22 Markus Wilfurth (Ger) Bayern
23 Jan Verstraeten (Bel) Vlaanderen-T Interim
24 Aurélien Clerc (Swi) Post Swiss Team
25 Sti De Schoenmacker (Bel) Vlaanderen-T Interim
26 Angelo Furlan (Ita) Alessio
27 Felix Rohrbach (Ger) Bayern
28 Raymond Meijs (Ned) Team Cologne
29 Sven Steiner (Ger) KED Bianchi Berlin
30 Sebastian Siedler (Ger) Bayern
31 Marcel Dujin (Ned) Rabobank
32 Henri Werner (Ger) KED Bianchi Berlin
33 Gregory Rast (Swi) Post Swiss Team
34 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
35 Marc VanAcker (Lux) Post Swiss Team
36 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
37 Björn Glasner (Ger) Team Cologne
38 Jos Lucassen (Ned) Team Cologne
39 Martin Elmiger (Swi) Post Swiss Team
40 Klaus Mutschler (Ger) Team Coast
41 Jörn Reuss (Ger) Team Nürnberger
42 Coen Boermann (Ned) Rabobank
43 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
44 Bobbie Traksel (Ned) Rabobank
45 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
46 Michael Schlickau (Ger) Team Cologne
47 Magnus Bäckstedt (Swe) Credit Agricole
48 Jörg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'
49 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom
50 Frédéric Finot (Fra) Credit Agricole
51 Andre Kalfack (Ger) KED Bianchi Berlin
52 Eduard Gritsoun (Rus) Team Coast
53 Cadel Evans (Aus) Saeco Macchine Per Caffe'
54 Evgeni Petrov (Rus) Mapei-Quick Step
55 Ryan Cox (RSA) Team Cologne
56 Martin Van Steen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
57 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
58 Antonio Rizzi (Ita) Mapei-Quick Step
59 Christian Wegmann (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'
60 Jimmy Hansen (Den) Team Fakta
61 Anton Chantyr (Rus) Team Coast
62 Jens Lehmann (Ger) Team Nürnberger
63 Jason Phillips (Aus) Team Coast
64 Geoffrey Demeyere (Bel) Vlaanderen-T Interim
65 Björnar Vestol (Nor) Team Fakta
66 Jorgen Bo Petersen (Den) Team Fakta
67 Gian Paolo Cheula (Ita) Mapei-Quick Step
68 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger
69 Jens Heppner (Ger) Team Deutsche Telekom
70 Lennie Kristensen (Den) Team Fakta
71 Beat Zberg (Swi) Rabobank
72 Alexandar Nikacevic (Yug) Alessio
73 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
74 Michael Skelde (Den) Team Fakta
75 Nico Sijmens (Bel) Vlaanderen-T Interim
76 Hans Kurt Brand (Swi) Team Coast
77 Thomas Mühlbacher (Aut) Gerolsteiner
78 Martin Cotar (Cro) Post Swiss Team
79 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
80 Udo Müller (Ger) KED Bianchi Berlin
81 Heiko Szonn (Ger) KED Bianchi Berlin
82 Harry Trumheller (Ger) Bayern
83 Sebastian Wolski (Pol) Team Nürnberger
84 Koen Das (Bel) Team Nürnberger
85 Kris Gerits (Bel) Vlaanderen-T Interim
86 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
87 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
88 Christian Bach (Ger) Bayern
89 Pierrick Fedrigo (Fra) Credit Agricole
90 Alessandr Bertolini (Ita) Alessio
91 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio
92 Jérome Neuville (Fra) Credit Agricole
93 Tobias Steinhauser (Ger) Gerolsteiner
94 Pierre Ackermann (Swi) Post Swiss Team
95 Dario Pieri (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
96 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.57