1 Angel Vicioso Arcos (Spa) LA MSS 3.51.52 (40.94km/h)
2 Stefano Garzelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo
3 Cecilio Gutierrez Pastor (Spa) LA MSS
4 Bruno Pires (Por) LA MSS
5 Xavier Tondo Volpini (Spa) LA MSS
6 David Garcia Dapena (Spa) Karpin Galicia 1.20
7 Jesús Del Nero Montes (Spa) Saunier Duval - Scott
8 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval - Scott
9 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems
10 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo
11 Jaume Rovira Pous (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
12 Moisés Dueñas Nevado (Spa) Barloworld
13 José Azevedo (Por) Benfica
14 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros
15 Javier Megías Leal (Spa) Saunier Duval - Scott
16 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia
17 João Cabreira (Por) LA MSS
18 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.24
19 Massimo Codol (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo
20 Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Contentpolis - Murcia
21 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
22 Roberto Traficante (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.39
23 Hugo Sabido (Por) Barloworld
24 Gonzalo Rabuñal Ríos (Spa) Karpin Galicia
25 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval - Scott
26 Edgar Pinto (Por) Benfica
27 Luigi Sestili (Ita) Cermica Flaminia Bossini Doce
28 Iván Melero Coco (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
29 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros
30 Eladio Sánchez Prado (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
31 David De La Fuente Rasilla (Spa) Saunier Duval - Scott
32 Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
33 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros
34 Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
35 Óscar García-Casarrubios Pintor (Spa) Spanish National Team
36 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis - Murcia
37 Manuel Calvente Corpas (Spa) Contentpolis - Murcia
38 Hubert Krys (Pol) Cermica Flaminia Bossini Doce
39 Tomasz Marczynski (Pol) Cermica Flaminia Bossini Doce
40 José Antonio Redondo Ramos (Spa) Karpin Galicia
41 Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
42 Delio Fernández Cruz (Spa) Karpin Galicia
43 Pedro Romero Ocampo (Spa) LA MSS
44 Helder Miranda (Por) Benfica
45 Ramón Troncoso Sobrino (Spa) Karpin Galicia
46 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur
47 Ismael Esteban Agüero (Spa) Spanish National Team
48 Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems
49 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía - Cajasur
50 Yauhen Sobal (Blr) Tinkoff Credit Systems
51 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía - Cajasur
52 Daniel Sesma (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
53 José Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
54 Oscar Pujol (Spa) Burgos Monumental
55 Hector González Baeza (Spa) Saunier Duval - Scott
56 Alfonso Azevedo (Por) LA MSS
57 Alexander Gottfried (Ger) Tinkoff Credit Systems 5.04
58 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis - Murcia
59 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems 6.20
60 Richard Ochoa Quintero (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
61 Andrei Kunitski (Blr) Acqua Sapone - Caffe Mokambo 7.19
62 Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis - Murcia
63 Manuel Lloret Zaragoza (Spa) Spanish National Team
64 Branislau Samoilau (Blr) Acqua Sapone - Caffe Mokambo
65 Vladimir Isaychev (Rus) Karpin Galicia
66 Christopher Froome (Ken) Barloworld
67 Filipe Cardoso (Por) Liberty Seguros
68 Mikel Pradera Rodríguez (Spa) Benfica
69 José Rodrigues (Por) Liberty Seguros
70 Danail Andonov Petrov (Bul) Benfica
71 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
72 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
73 Gorka Verdugo Marcotegi (Spa) Euskaltel - Euskadi
74 Vladimir Duma (Ukr) Cermica Flaminia Bossini Doce
75 David Vitoria (Spa) Spanish National Team
76 Aitor Olano Orbegozo (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
77 Enrique Salgueiro (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 9.36
78 Rodrigo Garcia Rena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
79 Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 9.54
80 Santo Anzà (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
81 Diego Milán Jiménez (Spa) Acqua Sapone - Caffe Mokambo 10.15
82 Claudio José Casas Gallego (Spa) Andalucía - Cajasur 10.42
83 Sergio De Lis Andrés (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
84 Miguel Minguez Ayala (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
85 Roger Beuchat (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 11.51
86 Daniele Contrini (Ita) Tinkoff Credit Systems
87 José Antonio Garrido Lima (Spa) LA MSS
88 Dario Andriotto (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo 13.32
89 Bruno Castanheira (Por) Benfica
90 Hugo De Matos Sancho (Por) Benfica
91 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Orbea - Oreka S.D.A 13.34
92 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi
93 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros
94 Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía - Cajasur 14.45
95 Cecilio Gutierrez Pastor (Spa) Andalucía - Cajasur
96 Cristiano Fumagalli (Ita) Cermica Flaminia Bossini Doce
97 Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucía - Cajasur
98 Sergio Herrero Dominguez (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
99 Maurizio Biondo (Ita) Cermica Flaminia Bossini Doce 18.41
100 Juan Francisco Mourón Doldán (Spa) Karpin Galicia
101 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos Monumental
102 Umberto Nardecchia (Ita) Cermica Flaminia Bossini Doce
103 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Saunier Duval - Scott
104 Ermanno Capelli (Ita) Saunier Duval - Scott
105 Antton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi
106 Stefano Cavallari (Ita) Acqua Sapone - Caffe Mokambo
107 Daniel Ania González (Spa) Spanish National Team
108 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental
109 Alejandro Paleo (Spa) Karpin Galicia
110 Pablo Urtasun Perez (Spa) Liberty Seguros
111 Francisco Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi
112 Tiago Claro (Por) Benfica
113 David Garcia Dapena (Spa) Spanish National Team
114 Luis Roberto Alvarez Martin (Spa) Burgos Monumental
115 Raul Santamarta (Spa) Burgos Monumental
116 Antonio Jesús (Por) Liberty Seguros
117 Ricardo Martins (Por) Cermica Flaminia Bossini Doce
118 Luis Maldonado Cano (Spa) Spanish National Team
119 Robert Hunter (RSA) Barloworld
120 Bernardo Riccio (Ita) Tinkoff Credit Systems
121 Roberto Cobo Gonzalez (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
122 Emiliano Donadello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
123 Sergio Pardilla Bellón (Spa) Burgos Monumental
124 Mario De Sarraga Orviz (Spa) Spanish National Team
125 José Carlos Lopez (Spa) Contentpolis - Murcia 28.03
126 David Francisco Delgado (Spa) Burgos Monumental
127 Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis - Murcia
128 Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel - Euskadi
129 Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel - Euskadi
130 Beñat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel - Euskadi
131 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi
132 Marco Corti (Ita) Barloworld
DNF José Miguel Elías Galindo (Spa) Contentpolis - Murcia
DNF Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems
DNF Mikel Nieve Iturralde (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
DNF Andres Antuña Coro (Spa) Burgos Monumental
Mountains
La Colladona
1 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Saunier Duval - Scott 10 pts
2 Gorka Verdugo Marcotegi (Spa) Euskaltel - Euskadi 7
3 Alfonso Azevedo (Por) LA MSS 5
4 José Antonio Garrido Lima (Spa) LA MSS 3
5 José Azevedo (Por) Benfica 2
6 Cecilio Gutierrez Pastor (Spa) LA MSS 1