1 Luke Roberts (Aus) Team Comnet- Senges
2 Richard Faltus (Cze) Ac Sparta Praha 0.27
3 Morten Hegreberg (Swe) Deschacht- Granville
4 Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole
5 Jonas Holmkvist (Swe) Team Bianchi
6 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
7 Jonathan Dayus (GBr) Team Ringerike
8 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Maestro Nella
9 Tobias Lergård (Swe) Team Bianchi
10 Jonas Ljungblad (Swe) Team Bianchi
11 Glen Zelderloo (Bel) Deschacht- Granville 1.19
12 Klaas De Gruyter (Bel) Deschacht- Granville
13 Robert Österling (Swe) Motala
14 Oliver Penney (Bel) Rcs Bioagrico
15 Andreas Molandsveen (Nor) National Team Norway 1.33
16 Phil Thuaux (Aus) Team Down Under
17 Kristian Ellertsen (Nor) National Team Norway
18 Johan Svensson (Swe) Team Mälarenergi
19 Hans-Jörgen Juretzek (Ger) Team Comnet- Senges
20 Per Martin Lund (Nor) National Team Norway
21 Andreas Johansson (Swe) Cyclecomponents.Com/Sollerö
22 Trond Schweder (Nor) Kristian Bærum Ock
23 Udo Müller (Ger) Rg Nordland
24 Alexandru Sabalin (Mda) National Team Moldavia
25 Stian Remme (Nor) Fana I L Sykkel
26 Geir Lien (Nor) Nes SK
27 Kalle Sandell (Swe) Motala
28 Are Andresen (Nor) Ck Bjørgvin
29 Cameron Jennings (Aus) Team Down Under
30 Stijn Penne (Bel) Deschacht- Granville
31 Evgheni Gutalov (Mda) National Team Moldavia
32 Lars Breiseth (Nor) Team Ringerike 1.58
33 Stefan Ganser (Ger) Team Comnet- Senges 2.39
34 Stian Nørve (Nor) Ck Bjørgvin 4.29
35 Gregory Saw (Nor) Ringerike Sk 12.08
36 Joachim Bøhler (Nor) Ringerike Sk
37 Tarmo Raudsepp (Est) Nantes 44
38 Petter Renäng (Swe) Team Bianchi
39 Dimitri Creciun (Mda) National Team Moldavia
40 Stefan Repshus (Nor) Nes SK
41 Håkan Nilsson (Swe) Degeberg Ck
42 Martin Vestby (Nor) Rcs Bioagrico 14.08
43 Tuomas Turunen (Fin) National Team Finland
44 Christian Dahl Nor Einung Fredrikstad Sk
45 Alexandru Pugaci (Mda) National Team Moldavia
46 Kent Olsen (Nor) Håkon Ck Bjørgvin
47 Robin Van Der Pluim (Ned) Bert Story- Piels
48 Morten Christiansen (Nor) Bærum Ock
49 Timothy Bayley (GBr) Arctic Shorter Rochford
50 Ben Raby (USA) Rcs Bioagrico
51 Sven De Werdt (Bel) Team Down Under
52 Yohan Charpenteau (Fra) Credit Agricole
53 Tjarco Cuppens (Ned) Team Comnet- Senges
54 Roland Mittendorf (Ger) Bbc/team Profline
55 Matthew Melville (Nor) Frikransen 16.08
56 Jos Harms (Ned) Bert Story- Piels
57 Timothy Wood (GBr) Arctic Shorter Rochford
58 George Rose (GBr) Wales
59 James Norfolk (GBr) Wales
60 Espen Jogert (Nor) National Team Norway
61 Nils Grutle (Nor) Einar Fana I L Sykkel
62 Jarle Wermskog (Nor) Frikransen
63 Nico Indekeu (Bel) Team Down Under
64 Daniel Strauch (Ger) Rg Nordland
65 Roger Karlsson (Swe) Degeberg Ck 18.08
66 Jussi Veikanen (Swe) Team Mälarenergi
67 Arve Lyngstad (Nor) Asker CK
68 Markos Moraitakis (Gre) National Team Greece 20.08
69 Cody Stevenson (Aus) Team Down Under
70 Jan Mattsson (Swe) Team Mälarenergi
71 Christofer Stevenson (Swe) Cyclecomponents.Com/So 22.08
72 Michael Stevenson (Swe) Cyclecomponents.Com/Sollerö
73 Oskari Kargu (Est) Mâe Ratturite Klubi 24.08
74 Jonas Olsson (Swe) Team Bianchi
75 Mikael Segersäll (Swe) Team Bianchi
76 David Pell (Aus) Team Comnet- Senges
77 Sebastian Freese (Ger) Rg Nordland 26.08
78 Mikko Siltanen (Fin) National Team Finland
79 Dimitri Bondari (Mda) National Team Moldavia 29.08
DNF Mathias Carlsson (Swe) Team Ringerike
DNF Simon Gerrans (Aus) Team Ringerike
DNF Jukka Heinikainen (Fin) Team Mälarenergi
DNF Sabino Cannone (Ita) Team Maestro Nella
DNF Adam Broyad (GBr) Arctic Shorter Rochford
DNF Geert van Crombruggen (Bel) Bioagrico
DNF Luuk Hutten (Ned) Bert Story - Piels
DNF Marvin van der Pluim (Ned) Bert Story - Piels
DNF Kor Steenbergen (Ned) Bert Story - Piels
DNF Martin Pecenka (Cze) Ac Sparta Praha
DNF Huw Pritchard (GBr) Wales
DNF John Svensson (Swe) Motala
DNF Per-Erik Johansson (Swe) Motala
DNF Eirik Helgesen (Nor) Fana Il Sykkel