1 Jorge Ferrio (Spa) Costa de Almeria-Paternina 3.21.16
2 Carlos Ramon Golbano (Spa) Costa de Almeria-Paternina
3 Gustavo Cesar (Spa) Relax-Bodysol 1.03
4 David Fernandez (Spa) Costa de Almeria-Paternina 1.14
5 Vicente Reynes (Spa) Illes Balears-Banesto
6 Nacor Burgos (Spa) Relax-Bodysol
7 David Herrero (Spa) Costa de Almeria-Paternina
8 Javier Gonzalez (Col) Saunier Duval-Prodir
9 Hector Guerra (Spa) Relax-Bodysol
10 Nikita Eskov (Rus) Lokomotiv
11 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir
12 Pavel Brutt (Rus) Lokomotiv
13 Adolfo Garcia (Spa) Comunidad Valenciana Kelme
14 Gorka Amuriza (Spa) Spanish National Team
15 Ivan Mayoz (Spa) Relax-Bodysol
16 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Xabier Zandio (Spa) Illes Balears-Banesto
18 Joaquim Lopez (Spa) Costa de Almeria-Paternina
19 Anton Mindlin (Rus) Lokomotiv
20 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto 7.36
21 Juan Gomis (Spa) Saunier Duval-Prodir
22 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
23 José Antonio Lopez (Spa) Illes Balears-Banesto 10.04
24 Rodrigo Garcia (Spa) Spanish National Team
25 Antonio Olmo (Spa) Comunidad Valenciana Kelme
26 Jon Odriozola (Spa) Comunidad Valenciana Kelme
27 Pedro Diaz Lobato (Spa) Costa de Almeria-Paternina
28 Jokin Ormaetxea (Spa) Costa de Almeria-Paternina
29 Daniel Casado (Spa) Spanish National Team
30 Jose Almagro (Spa) Spanish National Team
31 Francisco Gutierrez (Spa) Cafes Baque
Mountains classification
1 Jorge Ferrio (Spa) Costa de Almeria-Paternina 20 pts
2 Joaquim Lopez (Spa) Costa de Almeria-Paternina 15
3 Carlos Ramon Golbano (Spa) Costa de Almeria-Paternina 13
4 David Fernandez (Spa) Costa de Almeria-Paternina 6
5 David Herrero (Spa) Costa de Almeria-Paternina 6
6 Adolfo Garcia (Spa) Comunidad Valenciana Kelme 4
7 Xabier Zandio (Spa) Illes Balears-Banesto 1
8 David Navas (Spa) Illes Balears-Banesto 1
Special sprints classification
1 Jorge Ferrio (Spa) Costa de Almeria-Paternina 5 pts
Provincial rider classification
1 Jorge Ferrio (Spa) Costa de Almeria-Paternina
2 David Fernandez (Spa) Costa de Almeria-Paternina
3 Hector Guerra (Spa) Relax-Bodysol
4 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir
5 Pedro Diaz Lobato (Spa) Costa de Almeria-Paternina
Teams classification
1 Costa De Almeria-Paternina 10.05.02
2 Relax-Bodysol 2.17
3 Lokomotiv 2.28
4 Saunier Duval-Prodir 8.50
5 Illes Balears-Banesto
6 Comunidad Valenciana-Kelme 20.08
7 Spanish National Team