1 Floris Goesinnen (Ned) Drapac 4:35:30
2 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong 0:00:42
3 Takeaki Ayabe (Jpn) Japan
4 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
5 Adam Semple (Aus) Drapac
6 Miyataka Shimizu (Jpn) Japan
7 Roger Beuchat (Swi) Champion System
8 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth
9 Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team
10 Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan
11 Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team
12 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
13 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team
14 Chan Jae Jang (Kor) Korea
15 Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong
16 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
17 Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo
18 Adam Phelan (Aus) Drapac
19 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team
20 Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan
21 Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
22 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
23 Rhys Pollock (Aus) Drapac
24 Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team
25 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth
26 Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp
27 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
28 Kin San Wu (HKg) Champion System
29 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong
30 Lachlan Norris (Aus) Drapac
31 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team
32 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
33 Hayato Yoshida (Jpn) Japan
34 Kyung Gu Jang (Kor) Korea
35 Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team
36 Kenji Itami (Jpn) Japan
37 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong
38 Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
39 Hyosuk Gong (Kor) Korea
40 Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team
41 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 0:00:55
42 En Huang (Chn) Max Success Sports 0:01:27
43 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
44 Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia
45 Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team
46 Vries, De Harm (Ned) Netherlands
47 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
48 Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong
49 Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp 0:01:35
50 Taiji Nishitani (Jpn) Japan
51 Sea Keong Loh (Mas) Malaysia 0:01:37
52 Sung Baek Park (Kor) Korea 0:01:47
53 Wai Man Chau (HKg) Champion System
54 Amir Rusli (Mas) Drapac 0:02:14
55 Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia
56 Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:02:31
57 Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:04:12
58 Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:04:27
59 Eun Seong Jeong (Kor) Korea
60 Kun Jiang (Chn) Max Success Sports 0:04:36
61 Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:04:41
62 Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team 0:05:25
63 Burger Leon (Ned) Netherlands 0:07:12
64 Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team 0:09:27
65 Springintveld Joost (Ned) Netherlands 0:10:16
66 Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan
67 Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team 0:10:39
68 Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports
69 Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp
70 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp
71 Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:13:16
72 Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:14:30
73 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:14:37
74 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
75 James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:15:04
76 Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice
77 Wel Van Ruud (Ned) Netherlands
78 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia
79 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System
80 Vriend Rudy (Ned) Netherlands
81 Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong
82 Mart Ojavee (Est) Champion System
83 Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth
84 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan
85 Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice
86 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:16:55
87 Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System 0:26:26
88 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:28:41
89 Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:28:43
90 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:32:04
91 Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team
92 Shu-Ming Liu (Tpe) Exustar Cycling Team
93 Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:33:11
DNF Chun-Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team
DNF Masaaki Kukuchi (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo
DNF Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia
DNF Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
Sprint 1 - Chulian Primary School, 20.9km 1 Chan Jae Jang (Kor) Korea 5 pts
2 Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team 3
3 Mart Ojavee (Est) Champion System 2
4 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System 1
Sprint 2 - Douhan Primary School, 42.8km 1 Roger Beuchat (Swi) Champion System 5 pts
2 Lachlan Norris (Aus) Drapac 3
3 Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 2
4 Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports 1
Sprint 3 - Shihtan Jr. High, 64.5km 1 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 5 pts
2 Roger Beuchat (Swi) Champion System 3
3 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team 2
4 Lachlan Norris (Aus) Drapac 1
Mountain 1 - Route 3 146k (Cat. 2) 95.6km 1 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 6 pts
2 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 4
3 Lachlan Norris (Aus) Drapac 2
4 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team 1
Mountain 2 - Route 21 (Cat. 1) 128.6km 1 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong 8 pts
2 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 6
3 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 5
4 Hyosuk Gong (Kor) Korea 3
5 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong 2
6 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports 1
Teams 1 Drapac 13:47:54
2 Japan 0:00:42
3 Hong Kong
4 Shimano Racing Team
5 Tabriz Petrochemical Team
6 Giant Kenda Cycling Team
7 d'Angelo & Antenucci - Nippo
8 Korea
9 Champion System 0:01:47
10 Max Success Sports 0:02:12
11 Team Senter-Merida Taiwan 0:02:31
12 Malaysia 0:03:54
13 Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:04:27
14 Action Cycling Team 0:06:23
15 Rapha Condor - Sharp 0:11:32
16 Netherlands 0:17:31
17 Polygon Sweet Nice 0:43:21
18 Exustar Cycling Team 1:13:23
General classification after stage 4 1 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team 11:32:00
2 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:00:09
3 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team 0:00:19
4 Floris Goesinnen (Ned) Drapac 0:00:45
5 Rhys Pollock (Aus) Drapac 0:01:07
6 Adam Phelan (Aus) Drapac 0:01:24
7 Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 0:01:27
8 Lachlan Norris (Aus) Drapac 0:01:28
9 Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:29
10 Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team 0:01:31
11 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:01:34
12 Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:01:35
13 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 0:01:37
14 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
15 Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
16 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:01:38
17 Kyung Gu Jang (Kor) Korea
18 Kin San Wu (HKg) Champion System
19 Hayato Yoshida (Jpn) Japan
20 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong 0:01:39
21 Hyosuk Gong (Kor) Korea 0:01:40
22 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports 0:01:43
23 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:02:11
24 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:02:12
25 Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:02:14
26 Takeaki Ayabe (Jpn) Japan 0:02:16
27 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong 0:02:17
28 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team
29 Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team
30 Adam Semple (Aus) Drapac 0:02:19
31 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong 0:02:20
32 Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team
33 Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:02:21
34 Kenji Itami (Jpn) Japan 0:02:23
35 Miyataka Shimizu (Jpn) Japan 0:02:25
36 Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong 0:02:26
37 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 0:02:29
38 Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team 0:02:59
39 Vries, De Harm (Ned) Netherlands 0:03:01
40 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team 0:03:06
41 Taiji Nishitani (Jpn) Japan 0:03:07
42 Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp 0:03:08
43 En Huang (Chn) Max Success Sports 0:03:11
44 Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia
45 Wai Man Chau (HKg) Champion System 0:03:51
46 Sung Baek Park (Kor) Korea 0:03:57
47 Amir Rusli (Mas) Drapac 0:03:59
48 Sea Keong Loh (Mas) Malaysia 0:04:07
49 Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:05:08
50 Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:05:55
51 Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:06:17
52 Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team 0:07:05
53 Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team 0:07:55
54 Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong 0:08:47
55 Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:08:53
56 Burger Leon (Ned) Netherlands 0:08:54
57 Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia 0:09:39
58 Eun Seong Jeong (Kor) Korea 0:10:53
59 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports 0:10:57
60 Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team 0:11:35
61 Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:11:53
62 Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:12:17
63 Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team 0:12:29
64 Kun Jiang (Chn) Max Success Sports 0:14:50
65 Mart Ojavee (Est) Champion System 0:15:40
66 Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:15:54
67 Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team 0:16:08
68 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:16:17
69 Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:16:54
70 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 0:18:01
71 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:18:31
72 Springintveld Joost (Ned) Netherlands 0:19:41
73 Roger Beuchat (Swi) Champion System 0:20:53
74 Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:22:13
75 Wel Van Ruud (Ned) Netherlands 0:22:20
76 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System 0:23:04
77 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:24:13
78 Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports
79 Vriend Rudy (Ned) Netherlands 0:24:28
80 James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp 0:25:40
81 Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System 0:28:01
82 Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan 0:28:43
83 Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice 0:30:08
84 Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong 0:30:25
85 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:34:21
86 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan 0:35:12
87 Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice 0:35:27
88 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia 0:36:19
89 Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:38:04
90 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:39:02
91 Shu-Ming Liu (Tpe) Exustar Cycling Team 0:40:37
92 Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:45:03
93 Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team 0:48:13
Points classification 1 Mart Ojavee (Est) Champion System 17 pts
2 Chan Jae Jang (Kor) Korea 16
3 Rhys Pollock (Aus) Drapac 11
4 Lachlan Norris (Aus) Drapac 9
5 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 8
6 Roger Beuchat (Swi) Champion System 8
7 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team 6
8 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team 5
9 Wai Man Chau (HKg) Champion System 5
10 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 5
11 Vriend Rudy (Ned) Netherlands 5
12 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team 4
13 Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 3
14 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 3
15 Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team 3
16 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 2
17 Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 2
18 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp 2
19 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System 2
20 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 1
21 Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 1
22 Kun Jiang (Chn) Max Success Sports 1
23 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 1
24 Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports 1
Mountains classification 1 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 21 pts
2 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team 11
3 Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team 11
4 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong 8
5 Rhys Pollock (Aus) Drapac 8
6 Kyung Gu Jang (Kor) Korea 6
7 Mart Ojavee (Est) Champion System 6
8 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 4
9 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 4
10 Lachlan Norris (Aus) Drapac 4
11 Hyosuk Gong (Kor) Korea 3
12 Jaan Kirsipuu (Est) Champion System 3
13 David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team 2
14 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong 2
15 Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo 2
16 Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong 1
17 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team 1
18 Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team 1
19 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports 1
20 Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp 1
Teams classification 1 Tabriz Petrochemical Team 34:38:10
2 Drapac 0:00:40
3 Giant Kenda Cycling Team 0:02:01
4 d'Angelo & Antenucci - Nippo 0:02:22
5 Shimano Racing Team 0:02:25
6 Korea 0:03:13
7 Japan 0:03:58
8 Hong Kong 0:04:06
9 Champion System 0:04:14
10 Max Success Sports 0:05:38
11 Team Senter-Merida Taiwan 0:06:37
12 Kelly Benefit Strategies - OptumHealth 0:06:45
13 Action Cycling Team 0:10:18
14 Malaysia 0:13:00
15 Rapha Condor - Sharp 0:16:35
16 Netherlands 0:26:22
17 Polygon Sweet Nice 1:17:38
18 Exustar Cycling Team 1:30:07