1 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack 0:03:38
2 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental
3 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun
4 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:01
5 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
6 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
7 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental 0:00:02
8 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia
9 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
10 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 0:00:03
11 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
12 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
13 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:00:04
14 Aleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia
15 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:05
16 Geoffrey Soupe (Fra) French National Espoirs Team 0:00:06
17 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun
18 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
19 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
20 Frédérik Wilmann (Nor) Skil - Shimano
21 Martin Kholer (Swi) BMC Racing Team
22 Markel Irizar (Spa) Team Radioshack 0:00:07
23 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
24 Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia 0:00:08
25 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
26 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Lotto
27 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
28 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
29 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
30 Jean-Lou Païani (Fra) French National Espoirs Team 0:00:09
31 Craig Lewis (USA) Team HTC - Columbia
32 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
33 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team Radioshack
34 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun
35 Chris Barton (USA) BMC Racing Team
36 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:10
37 José-Luis Rubiera (Spa) Team Radioshack
38 Romain Bardet (Fra) French National Espoirs Team
39 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
40 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun
41 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
42 Yvan Rovny (Rus) Team Radioshack 0:00:11
43 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
44 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
45 Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano
46 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne
47 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
48 Benoît Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
49 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom
50 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
51 Kalle Kriit (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
52 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:12
53 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
54 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
55 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
56 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
57 Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
58 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
59 Mathieu Claude (Fra) BBox Bouygues Telecom
60 Vicente Reynes Mimo (Spa) Team HTC - Columbia 0:00:13
61 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
62 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
63 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
64 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
65 Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:14
66 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux
67 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto
68 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
69 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
70 Cole House (USA) BMC Racing Team
71 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano 0:00:15
72 Arnaud Courteille (Fra) French National Espoirs Team
73 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
74 Rémi Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
75 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne
76 Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole
77 Pierre Cazeaux (Fra) Française Des Jeux 0:00:16
78 Thomas Bonnin (Fra) French National Espoirs Team
79 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
80 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93
81 Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank Continental
82 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
83 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
84 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team
85 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental 0:00:17
86 Nacer Bouhanni (Fra) Française Des Jeux 0:00:18
87 Dmitriy Muravyev (Kaz) Team Radioshack
88 Stéphane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
89 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93 0:00:19
90 Nicolas Capdepuy (Fra) Française Des Jeux
91 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
92 Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental
93 Edouardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller 0:00:21
94 Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
95 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
96 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
97 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental 0:00:22
98 Feng Han (Chn) Skil - Shimano
99 Yoann Barbas (Fra) French National Espoirs Team 0:00:23
100 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:24
101 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 0:00:25
102 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:27
103 Yevgeniv Sladkov (Kaz) Kazakhstan National Team
104 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:28
105 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:35
106 Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:36
HD Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun 0:02:59
Points 1 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack 15 pts
2 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 12
3 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 10
4 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto 8
5 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 6
6 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 5
7 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental 4
8 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 3
9 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 2
10 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 1
Teams 1 Team HTC - Columbia 0:11:03
2 Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:01
3 BMC Racing Team 0:00:04
4 Saur - Sojasun 0:00:06
5 Team Radioshack 0:00:07
6 Rabobank 0:00:09
7 Omega Pharma - Lotto 0:00:11
8 Cofidis Le Crédit en Ligne
9 French National Espoirs Team 0:00:16
10 Skil - Shimano
11 AG2R la Mondiale 0:00:18
12 Roubaix Lille Métropole
13 Bbox Bouygues Telecom 0:00:22
14 Big Mat - Auber 93 0:00:24
15 Bretagne Schuller 0:00:27
16 Caisse d`Epargne 0:00:29
17 FDJ 0:00:31
18 Kazakhstan National Team 0:00:40
General classification after prologue 1 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack 0:03:38
2 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental
3 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun
4 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:01
5 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
6 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
7 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental 0:00:02
8 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia
9 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
10 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 0:00:03
11 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
12 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
13 John Murphy (USA) BMC Racing Team 0:00:04
14 Aleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia
15 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:05
16 Geoffrey Soupe (Fra) French National Espoirs Team 0:00:06
17 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun
18 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
19 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
20 Frédérik Wilmann (Nor) Skil - Shimano
21 Martin Kholer (Swi) BMC Racing Team
22 Markel Irizar (Spa) Team Radioshack 0:00:07
23 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
24 Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia 0:00:08
25 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
26 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Lotto
27 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
28 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
29 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
30 Jean-Lou Païani (Fra) French National Espoirs Team 0:00:09
31 Craig Lewis (USA) Team HTC - Columbia
32 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
33 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team Radioshack
34 Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun
35 Chris Barton (USA) BMC Racing Team
36 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:10
37 José-Luis Rubiera (Spa) Team Radioshack
38 Romain Bardet (Fra) French National Espoirs Team
39 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
40 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun
41 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
42 Yvan Rovny (Rus) Team Radioshack 0:00:11
43 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
44 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
45 Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano
46 Francisco Perez (Spa) Caisse d'Epargne
47 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
48 Benoît Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
49 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom
50 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
51 Kalle Kriit (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
52 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:12
53 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
54 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
55 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
56 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
57 Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
58 Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
59 Mathieu Claude (Fra) BBox Bouygues Telecom
60 Vicente Reynes Mimo (Spa) Team HTC - Columbia 0:00:13
61 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
62 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
63 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
64 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
65 Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:14
66 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux
67 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto
68 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
69 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller
70 Cole House (USA) BMC Racing Team
71 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano 0:00:15
72 Arnaud Courteille (Fra) French National Espoirs Team
73 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
74 Rémi Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
75 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne
76 Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole
77 Pierre Cazeaux (Fra) Française Des Jeux 0:00:16
78 Thomas Bonnin (Fra) French National Espoirs Team
79 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
80 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93
81 Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank Continental
82 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
83 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
84 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team
85 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental 0:00:17
86 Nacer Bouhanni (Fra) Française Des Jeux 0:00:18
87 Dmitriy Muravyev (Kaz) Team Radioshack
88 Stéphane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
89 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93 0:00:19
90 Nicolas Capdepuy (Fra) Française Des Jeux
91 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
92 Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental
93 Edouardo Gonzalo Ramirez (Spa) Bretagne - Schuller 0:00:21
94 Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
95 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
96 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
97 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental 0:00:22
98 Feng Han (Chn) Skil - Shimano
99 Yoann Barbas (Fra) French National Espoirs Team 0:00:23
100 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:24
101 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 0:00:25
102 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:27
103 Yevgeniv Sladkov (Kaz) Kazakhstan National Team
104 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:28
105 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:35
106 Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:36
Points classification 1 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack 15 pts
2 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 12
3 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 10
4 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto 8
5 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 6
6 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 5
7 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental 4
8 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia 3
9 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 2
10 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 1
Young riders classification 1 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 0:03:38
2 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:01
3 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
4 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental 0:00:02
5 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia
6 Geoffrey Soupe (Fra) French National Espoirs Team 0:00:06
7 Leigh Howard (Aus) Team HTC - Columbia 0:00:08
8 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
9 Jean-Lou Païani (Fra) French National Espoirs Team 0:00:09
10 Chris Barton (USA) BMC Racing Team
11 Romain Bardet (Fra) French National Espoirs Team 0:00:10
12 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:12
13 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux 0:00:14
14 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
15 Cole House (USA) BMC Racing Team
16 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano 0:00:15
17 Arnaud Courteille (Fra) French National Espoirs Team
18 Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole
19 Thomas Bonnin (Fra) French National Espoirs Team 0:00:16
20 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93
21 Jasper Ockeloen (Ned) Rabobank Continental
22 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental 0:00:17
23 Nacer Bouhanni (Fra) Française Des Jeux 0:00:18
24 Nicolas Capdepuy (Fra) Française Des Jeux 0:00:19
25 Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental
26 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental 0:00:22
27 Yoann Barbas (Fra) French National Espoirs Team 0:00:23
28 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:28
29 Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team 0:00:36
Teams classification 1 Team HTC - Columbia 0:11:03
2 Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:01
3 BMC Racing Team 0:00:04
4 Saur - Sojasun 0:00:06
5 Team Radioshack 0:00:07
6 Rabobank 0:00:09
7 Omega Pharma - Lotto 0:00:11
8 Cofidis Le Crédit en Ligne
9 French National Espoirs Team 0:00:16
10 Skil - Shimano
11 AG2R la Mondiale 0:00:18
12 Roubaix Lille Métropole
13 Bbox Bouygues Telecom 0:00:22
14 Big Mat - Auber 93 0:00:24
15 Bretagne Schuller 0:00:27
16 Caisse d`Epargne 0:00:29
17 FDJ 0:00:31
18 Kazakhstan National Team 0:00:40