1 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca 18.10.07
2 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski
3 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Costa Blanca
4 Jose Ivan Gutierrez (Spa) iBanesto.com
5 Francisco Perez (Spa) Milaneza-MSS
6 Vicente Reynes (Spa) L.A. Pecol 2.31
7 Xavier Florencio (Spa) ONCE-Eroski
8 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
9 Jose Cayetano Julia (Spa) Kelme-Costa Blanca 3.06
10 Francisco Jose Lara (Spa) Team Coast 3.09
11 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 David Bernabeu (Spa) Milaneza-MSS
13 Ivan Ramiro Parra (Col) Kelme-Costa Blanca 3.52
14 Domingo Segado (Spa) Paternina-Costa Almeria 4.48
15 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick Step-Davitamon 5.40
16 Luis Pasamontes (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada 7.25
17 Miguel Martinez (Fra) Phonak Hearing Systems 7.30
18 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 8.08
19 Rafael Casero (Spa) Paternina-Costa Almeria 8.36
20 Alberto Contador (Spa) ONCE-Eroski 11.27
21 Bruno Castanheira (Por) L.A. Pecol 14.08
22 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 15.33
23 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com 18.01
24 Bram Schmitz (Ned) Bankgiroloterij 19.50
25 Allan Davis (Aus) ONCE-Eroski 23.07
26 Erik Zabel (Ger) Telekom 23.28
27 Jose Luis Rebollo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada 25.42
28 Matthe Pronk (Ned) Bankgiroloterij
29 Hector Guerra (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada 25.54
30 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij
31 Koldo Gil (Spa) ONCE-Eroski
32 Benjamin Noval (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada 26.46
33 Jose Luis Martinez (Spa) Paternina-Costa Almeria 30.20
34 Gerben Löwik (Ned) Bankgiroloterij 35.13
35 Rui Roque (Por) L.A. Pecol 36.32
36 Robert Bartko (Ger) Rabobank 38.35
37 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij 40.46
38 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC 41.22
39 Denis Smyslov (Rus) Lokomotiv 46.12
Mountains classification
1 Koldo Gil (Spa) ONCE-Eroski 35 pts
2 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick Step-Davitamon 32
3 Alberto Contador (Spa) ONCE-Eroski 23
4 Miguel Martinez (Fra) Phonak Hearing Systems 21
5 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca 17
6 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 13
7 Erik Zabel (Ger) Telekom 5
8 Ivan Ramiro Parra (Col) Kelme-Costa Blanca 4
9 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner 3
10 Xavier Florencio (Spa) ONCE-Eroski 3
11 Hector Guerra (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada 3
Metas volantes classification
1 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij 9 pts
2 Jose Ivan Gutierrez (Spa) iBanesto.com 3
3 Koldo Gil (Spa) ONCE-Eroski 3
4 Matthe Pronk (Ned) Bankgiroloterij 3
5 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca 2
6 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 2
7 Xavier Florencio (Spa) ONCE-Eroski 1
Special sprints classification
1 Rafael Casero (Spa) Paternina-Costa Almeria 12 pts
2 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 2
3 Francisco Jose Lara (Spa) Team Coast 2
4 Jose Cayetano Julia (Spa) Kelme-Costa Blanca 2
5 Jose Luis Martinez (Spa) Paternina-Costa Almeria 2
6 David Bernabeu (Spa) Milaneza-MSS 1