1 KOREN Kristjan SLO en 3h52'00"
2 CLARKE Simon AUS "
3 KEINATH Nico GER "
4 KOCHETKOV Pavel RUS a 3"
5 RODRIGUES Vitor POR a 6"
6 VANMARCKE Sep BEL a 10"
7 DEPOORTER Dries BEL "
8 CHTIOUI Rafaa MIX "
9 PATERSKI Maciej POL "
10 SISKEVICIUS Evaldas LTU "
11 VAN STAEYEN Michaël BEL a 15"
12 KRISTOFF Alexander NOR "
13 BELLIS Jonathan GBR "
14 CUNHA Marco POR "
15 SCHNYDER Nicolas SUI "
16 BAR Jocelyn FRA "
17 PAIANI Jean-Lou FRA "
18 PAVARIN Marcello ITA "
19 JODTS Sven BEL "
20 SENEKOVIC Joze SLO "
21 DE NEGRI Pierpaolo ITA "
22 SMUKULIS Gatis LAT "
23 BILLE Gaëtan BEL "
24 BLIAKEVIZIUS Mantas LTU "
25 HOUSE Cole USA "
26 GARCIA ECHEGUIBEL Egoïlz ESP "
27 KLEMME Dominic GER "
28 RIBER-SELLENBJERG Thomas DEN "
29 CONTRERAS Mario MIX "
30 WALKER Johnnie AUS "
31 MICE Tomas LTU "
32 ZIELINSKI Kamil POL "
33 PALCAK Jozef SVK "
34 MERINO CRIADO Pedro ESP "
35 MESTRE Daniel POR "
36 VINTHER Troels Ronning DEN "
37 KOVALIOVAS Edgaras LTU "
38 GUARDIOLA TORA Salvador ESP "
39 GRUZDEV Dmitriy KAZ "
40 SHUSHEMOIN Alexandr KAZ "
41 BAJC Andi SLO "
42 VAN RENSBURG Willem MIX "
43 KADRI Blel FRA "
44 ROSSETTO Stéphane FRA "
45 SINELNIKAU Aliaksandr BLR "
46 PFINGSTEN Christoph GER "
47 SORTVEIT Sondre NOR "
48 SIMON Mathieu FRA "
49 VICHOT Arthur FRA "
50 KRYSMAN Piotr POL "
51 TENNANT Andrew GBR "
52 GALIMZYANOV Denis RUS "
53 JUMABEKOV Nazar KAZ "
54 DEGENKOLB John GER "
55 SULZBERGER Wesley AUS "
56 MALORI Adriano ITA "
57 VIERBERGEN Lars NED "
58 KING Matthew AUS "
59 STETINA Peter USA "
60 SAGAN Juraj SVK "
61 LE BOULCH Dimitri FRA a 24"
62 MEYER Cameron AUS "
63 BARTON Chris USA a 2'49"
64 VAN GARDEREN Tejay USA "
65 SELANDER Bjorn USA a 3'39"
66 SCHÄFER Stefan GER "
67 HALLEGUEN Mathieu FRA "
68 BORUCKI Pawel POL "
69 NEPOMNYACHSHIY Yevgeniy KAZ "
70 DOWSETT Alex GBR "
71 HAYDOCK Matthew MIX a 4'13"
72 KUSTERS Yvo NED "
73 RAKE Christer NOR "
74 BAJT Dejan SLO "
75 OLIVEIRA Nelson POR "
76 MICHELY Kim LUX "
77 YAZEPCHYK Yuri BLR a 6'05"
78 SAKAVETS Aliaksei BLR "
79 MIRONOV VICTOR MIX "
80 SPEIRS Isaac IRL "
81 PARRA INIESTA Jose Esteban ESP "
82 BEYER Chad USA "
83 MADRAZO RUIZ Angel ESP "
84 KENNAUGH Peter GBR a 9'31
85 MCNALLY Mark GBR "
86 JOSEFSKI Hayden AUS "
87 GULDHAMMER Thomas DEN "
88 IZOTOV Vadim KAZ "
89 ARCHBOLD Shane MIX "
90 BURKE Derek IRL "
91 BERNATONIS Marius LTU "
92 UTEGENOV Baurzhan KAZ "
93 KITTEL Marcel GER "
94 KAUPAS Gediminas LTU "
95 BECKMANIS Indulis LAT "
96 BRUS Marco NED "
97 MALENDERS Arturs LAT "
98 MARQUET Tristan SUI "
99 VRIJMOED Maurice NED "
100 PUDANS Herberts LAT "
101 BOARO Manuele ITA "
102 KNEISKY Morgan FRA "
103 KUMP Marko SLO "
104 LUND Anders NOR "
105 BUSATO Matteo ITA "
106 VAN POPPEL Boy NED "
107 DESRIAC Loïc FRA "
108 HEYMANS Cyrille LUX "